Na co koniecznie musimy zwrócić uwagę kiedy rozważamy wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego? Co będzie dla nas najistotniejsze w tym aspekcie? Dla każdego z nas wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego będą inne.
Zakup nieruchomości, niezależnie od tego, czy mowa o zakupie jej z rynku pierwotnego, czy wtórnego, zawsze będzie niósł za sobą zarówno wady, jak i zalety. Ważne jest jednak to, aby być świadomym tego, jakie są wady nieruchomości z rynku wtórnego, jak również – jak przedstawiają się zalety nieruchomości z rynku wtórnego. Niestety, nie zawsze jesteśmy świadomi tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości. W ten sposób bardzo łatwo jest przeoczyć wady nieruchomości z rynku wtórnego. Zobaczmy, jak przedstawiają się wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego oraz na co powinniśmy być w przypadku tego rodzaju transakcji najbardziej wyczuleni.
Przede wszystkim – brak pośrednika
Jeśli chodzi o zalety nieruchomości z rynku wtórnego, to z całą pewnością możemy do nich zaliczyć możliwość zakupu nieruchomości bez udziału pośrednika. Dlaczego jest to zaleta? Przede wszystkim, ze względu na koszta związane z opłaceniem agenta nieruchomości. Zwykle przyjmuje się, że wynagrodzenie agenta nieruchomości wynosi około 5% wartości mieszkania. Czyli jeśli dla przykładu, nasza nieruchomość kosztuje 200 tysięcy, pośrednikowi musimy zapłacić aż 10 tysięcy. Czasem jednak udaje nam się negocjować stawkę dla agenta nieruchomości, jednakże bardzo często są to stawki nieruchome. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego, nie ma konieczności ani tym bardziej obowiązku zatrudniania pośrednika.
Umowa kupna mieszkania
Jeśli chodzi o wady nieruchomości z rynku wtórnego, to mimo wszystko można tutaj zaliczyć kwestie związane z samą umową. Nierzadko okazuje się, już po podpisaniu umowy, że mieszkanie nie do końca jest takie, jak przedstawione zostało w umowie. Wychodzą tzw. wady ukryte. Sprzedający oczywiście ma obowiązek poinformować o takich wadach kupującego, ale w praktyce – nie zawsze to robi. Wady nieruchomości z rynku wtórnego, bardzo często wychodzą już po dokonaniu przez nas zakupu. Niestety, nie możemy nic z nimi zrobić, ponieważ akt notarialny został spisany i to właśnie my jesteśmy pełnoprawnymi właścicielami nieruchomości. Najczęściej, wady nieruchomości z rynku wtórnego związane są z nieprawidłowo położonymi instalacjami.
Historia kupionej nieruchomości
To, co niewątpliwie możemy określić jako zalety nieruchomości z rynku wtórnego, to historia, jak posiada dana nieruchomość. Mowa oczywiście o czymś, co powszechnie określane jest „duszą mieszkania”. Dla wielu to błahostka, ale są osoby, które bardzo zwracają na takie kwestie uwagę. Chodzi tu o to, jak się czujemy w danym mieszkaniu. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, nie może być o tym mowy – mieszkania te najczęściej są oddawane w stanie „do wykończenia” lub surowym. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, położone są podłogi, pomalowane ściany, nierzadko znajdują się w mieszkaniu meble. To wszystko sprawia, że możemy poczuć niesamowitą aurę danego mieszkania. Bardzo często, szczególnie u kobiet, takie kwestie okazują się decydujące, jeśli chodzi o podjęcie ostatecznej decyzji, jeśli chodzi o zakup nieruchomości z rynku wtórnego.
Wady i zalety nieruchmości z rynku wtórnego jest dużo. Tak naprawdę, to czy dana kwestia zaostanie przez nas uznana jako wady nieruchomości z rynku wtórnego, czy też jako zalety, jest kwestią niezwykle indywidualną. Ktoś może np. narzekać na stare meble czy podłogi, z kolei innej osobie będą się one podobały. Ważne jest jednak to, jakie wady i zalety nieruchomości z rynku wtórnego są dla nas istotne bądź nie. Tylko tak jesteśmy w stanie dokonać najlepszego dla nas zakupu.
Więcej wad i zalet nieruchomości z rynku wtórnego poznasz czytając obszerniejszy artykuł na ten temat, w serwisie Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/wady-i-zalety-nieruchomosci-z-rynku-wtornego. Homescanner to ekspert od badania nieruchomości na rynku wtórnym.