Marzeniem większości z nas jest posiadanie pięknego mieszkania, najlepiej wyglądającego tak stylowo i wykwintnie jak te w kolorowych katalogach. Niestety często jest też tak, że jesteśmy posiadaczami małych przestrzeni.
Wtedy często nasze plany o remoncie i wymarzonej aranżacji wnętrza, mogą przysporzyć nas o ból głowy. Jednak nie należy popadać w melancholię czy marazm z tego powodu, ponieważ przy umiejętnym rozplanowaniu przestrzeni i zastosowaniu kilku praktycznych trików w mig możemy zmienić nawet koszmarne, niewielkie mieszkanie w loku czy obskurnej kamienicy w piękne miejsce, do którego z chęcią będziemy wracać i przyjmować gości.
Podstawową zasadą stosowaną przez większość architektów podczas projektowania przestrzeni w niewielkich mieszkaniach jest przepych jasnych barw. Urządzają oni mieszkania zaczynając od kolorów ścian, którym najczęściej przypisują kolor biały lub écru. Są to barwy, które w mgnieniu oka optycznie powiększają przestrzeń, a zarazem nadają jej lekkości i powabu. Te klasyczne kolory pozwalają wypełnić pomieszczenia światłem i zapewnić klasyczną ponadczasową elegancję. Biel powinna być kolorem dominującym nie tylko na ścianach, ale w całym mieszkaniu. Wybierając meble powinniśmy zrezygnować ze staroświeckich meblościanek, które nie dość, że są niepraktyczne to źle się prezentują i zabierają cenną przestrzeń lub sprawiają, że część z nich jest nienależycie wykorzystana. Kolor mebli powinien współgrać z kolorem ścian, a najlepiej być biały, perłowy lub écru. W małych pomieszczeniach sprawdza się styl skandynawski, prosty, elegancki z przewagą jasnych barw.
Aranżując niewielkie wnętrza warto zawsze skupić się na maksymalnym zabudowaniu ścian. Uzyskać możemy to poprzez zastosowanie łóżka na antresoli czy zamontowanie szafy ciągnącej się od podłogi aż po sufit. Warto również zastosować trik z otwieraniem przestrzeni, czyli należy zrezygnować z wszelkich niepotrzebnych ścianek działowych, by uzyskać efekt większej przestronności. Gdy pragniemy oddzielić kącik sypialny od, np. kuchennego możemy to sprytnie zrobić przy pomocy szklanej ściany lub regału, który dodatkowo możemy wykorzystać jako biblioteczkę. By zyskać nieco miejsca, dobrze jest zastąpić otwierane drzwi suwanymi i najlepiej by były one w kolorze ścian, tak aby jak najmniej rzucały się w oczy.
Zaleca się również wykorzystywanie każdego, centymetra przestrzeni poprzez zabudowywanie wnęk czy tworzenie szuflad pod łóżkiem. Wielofunkcyjne, dobrze dobrane meble to także klucz do sukcesu. Pozwalają oszczędzić i dostosować przestrzeń do naszych potrzeb. Składając zamówienia możemy je również dowolnie personalizować, np. zamówić stylową sofę, która w razie potrzeby szybko zmieni się w piętrowe łózko. Ważne by meble miały jednolitą zabudowę, jak również niewielki połysk, dzięki któremu światło będzie mogło się odbijać i doświetlać mieszkanie.
Przy aranżacji małych pomieszczeń warto zapamiętać zasadę: mniej znaczy więcej. Najlepiej sprawdza się minimalizm i porządek. Wszelkie niepotrzebne rzeczy powinny zniknąć z otwartej przestrzeni w zamkniętych szafkach, a bibeloty czy stylowe gadżety mogą się pojawić jednak w umiarkowanej ilości.