Dlaczego szczoteczka elektryczna jest tak popularna? W tym artykule odpowiemy po co używać szczoteczki elektrycznej i jaka jest jej historia.
Pierwsza szczoteczka elektryczna została wynaleziona w Szwajcarii w 1939 roku. Twórcą tego przełomowego projektu był dr Philippe Guy Wood. Początkowo produkowano je wyłącznie w Szwajcarii, ale w późniejszym czasie przeniesiono produkcję szczoteczek do Francji. W produkcji seryjnej szczoteczki elektryczne pojawiły się dopiero w 1960 roku, pod nazwą Broxodent. Przez kolejne lata szczoteczki elektryczne podlegały kolejnym innowacjom i stopniowo podbijały światowe rynki. W 1959 roku pojawiły się na rynku amerykańskim i szybko zyskały ogromną popularność.
Po co używać szczoteczki elektrycznej?
Zarówno klasyczna szczoteczka manualna, jak i szczoteczka elektryczna mają na celu dbałość o higienę jamy ustnej. Jednak skuteczność szczoteczki elektrycznej jest nieporównywalnie lepsza. Stworzona została z myślą o osobach z ograniczeniami funkcji motorycznych i o pacjentach ortodontycznych. Jej funkcjonalność sprawiła, że szczoteczki elektrycznej może używać każdy bez względu na wiek.
W budowie współczesnych szczoteczek wyróżnia się cztery podstawowe części główne :
– Główka szczoteczki o długości 2-3 cm i szerokości 1- 1,5 cm. Na niej osadzone jest włosie.
– Szyjka szczoteczki stanowi część łączącą główkę z rączką. Szyjki są często sprężyste i wyprofilowane w sposób umożliwiający dotarcie do trudno dostępnych miejsc jamy ustnej.
– Rączka szczoteczki o długość 10 – 18 cm jest uchwytem, za który trzymamy szczoteczkę w trakcie mycia zębów.
– Sztuczne włosie umieszczone na główce szczoteczki. Włosie jest zazwyczaj umocowane w pęczkach w kilku rzędach i szeregach. Pęczki mogą różnić się od siebie długością i mogą być zaokrąglone na końcach.
Ze względu na sposób osadzenia włosia, wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje szczoteczek :
– szczoteczki pęczkowe ( tufted) posiadające 5-16 rzędów w 2-3 szeregach oraz szczoteczki –
– wielopęczkowe ( multi – tufted) z 10-12 rzędami w 3-4 szeregach.
Pęczki mogą być ułożone we wzór waflowy lub liniowy z zachowaniem wyraźnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi pęczkami.
Szczoteczki możemy także podzielić pod względem twardości użytego włosia: z miękkim włosiem (soft), z twardym włosiem ( hard), oraz najczęściej wybierana wersja szczoteczki o średniej twardości włosia (medium). W chwili obecnej spotkać można szczoteczki o włosiu mieszanym, w których zewnętrzne włosie jest miękkie, a wewnętrzne posiada średnią twardość włókien.
Rozwój szczoteczek elektrycznych
W latach 90- tych ubiegłego wieku szczoteczka elektryczna była już bardzo popularna. Spowodowało to dynamiczny rozwój technologii i tworzenie nowych, bardziej udoskonalonych modeli szczoteczek, wzbogaconych o coraz to nowe funkcje. Wtedy właśnie powstały szczoteczki: soniczna oraz ultradźwiękowa. Zastosowanie nowych rozwiązań umożliwiło bardziej skuteczną i dokładną pielęgnację jamy ustnej. Różniły się nie tylko sposobem działania, ale także zakresem wykonywanych przez nie ruchów na minutę. Przeciętna szczoteczka soniczna potrafi wykonać około 40 000 ruchów na minutę, natomiast ultradźwiękowa wibruję z szybkością 96 000 000 drgań na minutę, dzięki czemu została nazwana szczoteczką bezdotykową.
Przed zakupem powinniśmy określić potrzeby własne i potrzeby naszej rodziny, aby mieć pewność, że dana szczoteczka elektryczna jest dla nas odpowiednia. Podstawą jest tu chęć posiadania zdrowszych i czystszych zębów.
Wpis zredagowano na podstawie wiadomości z serwisu HappyDental https://www.happydental.pl/category/szczoteczki-elektryczne, oferującego sprzedaż szczoteczek elektrycznych najlepszych producentów, w atrakcyjnych cenach. Asortyment HappyDental jest najwyższej jakości, dzięki czemu masz pewność, że zakupione produkty są w pełni bezpieczne.