Jakie są plusy i minusy bycia freelancerem? Freelancer to osoba wykonująca projekty na zlecenie. Freelancerem może być każdy pracujący na własny rachunek. Czy da się z tego utrzymać oraz czy taka praca się opłaca?
Cechą wspólną dla wszystkich zawodów wykonywanych przez freelancerów jest to, że osoby w nich pracujące posiadają komplet niezbędnych w danej dziedzinie umiejętności oraz mogą pochwalić się określonymi umiejętnościami. Freelanceria zyskuje coraz większą popularność, chociaż wydawać by się mogło, że nic nie jest w stanie wyprzeć gwaranta stabilności, jakim jest praca na etacie. Trend ten wynika przede wszystkim z ewolucji pracownika, który dużo bardziej ceni sobie swoją niezależność. Czasy, w których ludzie potrafili przepracować w jednej firmie całe życie odeszły w zapomnienie. Jesteśmy bardziej mobilni, lubimy się przemieszczać i podróżować. Zatrudnienie na etacie może skutecznie pokrzyżować nasze plany o dalekich podróżach w nieznane. Jednak należy pamiętać o tym, że praca na własny rachunek, chociaż czasami kojarzy się z przesiadywaniem w modnych kawiarniach, niekiedy jest zajęciem naprawdę wymagającym i trudnym.
Plusy
Niepodważalnym plusem pracy na zlecenie jest przede wszystkim elastyczność. Jesteś panem własnego czasu i sam decydujesz, czy do powierzonego Ci zadania usiądziesz w nocy, czy po południu. Jeśli chcesz możesz pracować również w weekendy i święta. Wszystko zależy od twojej organizacji. Pracując zdalnie możesz robić to z dowolnego miejsca na świecie. Dużą zaletą prowadzenie własnej działalności jest możliwość wyboru tylko tych zleceń, które Cię interesują. Nie musisz godzić się na wszystkie propozycje. Jednak na początku swojej kariery warto angażować się w nawet z pozoru nieciekawe projekty. Pamiętaj, że portfolio jest twoim świadectwem pracy. Im więcej w nich różnorodnych zleceń, tym lepiej. Freelancerzy mają unikalną możliwość zarabiania na własnym hobby. Zdarza się, że po pewnym czasie ich pasja i zainteresowania są głównym źródłem ich dochodów.
Minusy
Jednak praca na własny rachunek posiada też wiele wad. Jedną z nich jest niestabilność zatrudnienia. Może zdarzyć się tak, że w jednym miesiącu będziesz pracował nad zleceniami od rana do wieczora, a w kolejnym nie dostaniesz żadnego. Będąc wolnym strzelcem musisz liczyć się z tym, że nigdy nie uda Ci się trafnie oszacować, ile zarobisz. Bez względu na to, czy masz zarejestrowaną własną działalność gospodarczą, czy pracujesz w oparciu o umowy o dzieło musisz samodzielnie pilnować wszystkich formalności. Niedopełnienie ich może skutkować przykrymi konsekwencjami ze strony urzędu skarbowego. Mając na uwadze własne dobro powinieneś być dobrze zorientowany w regulacjach prawnych. Praca freelancera z pewnością nie jest dla osób, które mają problem z motywowaniem się do działania. Zarządzanie własnym czasem jest trudne Jeśli należysz do ludzi, którzy mając wolny dzień potrafią przespać pół doby, to zastanów się, czy odejściem z pracy na etacie nie wyrządzisz sobie krzywdy. Bycie wolnym strzelcem wiążę się z samodyscypliną. Oczywiście możesz próbować swoich sił, ale mając problem z motywacją nie osiągniesz spektakularnego sukcesu.
Przemyśl to!
Decydując się na pracę na własny rachunek musisz na spokojnie przemyśleć wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Zanim złożysz wypowiedzenie, zarejestruj się na stronie dla freelancerów i spróbuj znaleźć dla siebie kilka małych zleceń, nad którymi będziesz mógł pracować po powrocie z biura. Będziesz miał okazję sprawdzić, czy taka forma zarabiania jest dla Ciebie odpowiednia.