Czy ozonowanie pomieszczeń i żywności jest bezpieczne? Jaki jest najlepszy ozonator do Twojego domu? Dowiedz się wszystkiego, co warto wiedzieć o ozonie!
Większości z nas ozon kojarzy się głównie z dziurą ozonową. Warto jednak pamiętać, że ozon jest przede wszystkim gazem, który można wykorzystać w wielu dziedzinach życia. Czym jest ozon i jak go stosować?
Ozon – czym tak właściwie jest?
Ozon jest gazem, czasem nazywa się go też „aktywnym tlenem” i jego działanie polega na gwałtownym utlenianiu. W przyrodzie jest obecny dzięki dwóm czynnikom: promieniowaniu UV i wyładowaniom elektrycznym. Z chemicznego punktu widzenia możemy wtedy zaobserwować rozszczepianie się pojedynczych atomów tlenu, a następnie łączenie się ich z innymi cząsteczkami tlenu w efekcie czego powstaje ozon. Niemniej proces ten nie jest zbyt trwały i ozon stosunkowo szybko przekształca się z powrotem w tlen.
Na czym polega i co nam daje ozonowanie?
Jako, że działanie ozonu polega na utlenianiu, znalazł swoje zastosowanie w dezynfekcji. Tlen w specjalnym urządzeniu – ozonatorze – przekształcany jest w ozon po to, by utlenić unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, a następnie wrócić do swojej pierwotnej formy. Jak widzimy, taki proces tworzenia się ozonu jest odwracalny i nie zostawia więc po sobie żadnych odpadów. Ozon pozwala nam na bardzo szeroki zakres działań – umożliwia nie tylko pozbycie się bakterii, roztoczy, pleśni i grzybów, ale i ogólną dezynfekcję oraz pozbycie się niechcianych zapachów.
Ozonowanie pomieszczeń
Ozonowanie pomieszczeń może okazać się szczególnie atrakcyjne dla właścicieli dużych powierzchni, którzy chcą solidnie oczyścić lokal – czy to halę przemysłową, biuro, sklep, czy budynek użyteczności publicznej. Jest to bardzo szybki i wygodny sposób, a dla dodatkowego ułatwienia można skontaktować się z firmą, która profesjonalnie zajmuje się ozonowaniem.
Jeśli nadal zastanawiasz się co to jest ozonowanie pomieszczeń, jakie są jego wady i zalety i jak poprawnie przeprowadzić ozonowanie zajrzyj do artykułu na stronie jestmodnie.pl. W artykule znajdziesz także przydatne wskazówki dotyczące tego na co zwrócić uwagę decydując się na ozonowanie i jakie korzyści – poza dezynfekcją – niesie ten proces.
Dezynfekcja samochodu ozonem
Zwykle proces ozonowania samochodu przebiega podobnie. Na początku wstępnie oczyszcza się pojazd, a później następuje właściwe ozonowanie – dodatkowo w samochodzie ustawia się obieg zamknięty powietrza, dzięki czemu dezynfekcji ulegną również wentylatory. Jest to bardzo wygodny sposób na oczyszczenie wnętrza pojazdu z zanieczyszczeń oraz niechcianych zapachów.
Ozonowanie żywności
W obecnych czasach wzrasta ryzyko, że nasza żywność będzie zanieczyszczona patogenami. Ozon, który aktywnie utlenia powierzchnię żywności, pozwala skutecznie się ich pozbyć, dodatkowym atutem jest to, że zwalcza bakterie chorobotwórcze, które mogłyby przyczynić się do naszej, niekiedy ciężkiej choroby. Ozonowanie wydaje się też lepszym sposobem niż dezynfekcja chlorem, który zostawia po sobie nieprzyjemny zapach.
Złe strony ozonowania – czy na pewno jest bezpieczne?
Ozon jest naturalnym i bezpiecznym środkiem, niestety w zbyt dużych stężeniach może być niebezpieczny dla zdrowia. Ponadto, jego prawidłowe użycie może być nieco skomplikowane dla kogoś, kto używa go pierwszy raz. Czasem warto zlecić pracę specjalistom, który dysponują odpowiednim sprzętem, a to z kolei ma swoją cenę.
Wybór ozonatora – na co warto zwrócić uwagę?
Przy wyborze ozonatora, powinno się zwrócić uwagę na co najmniej kilka czynników. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na:
– sterowanie – może być manualne (do ustawiania używa się wtedy pokrętła) lub bezobsługowe – ozonator posiada wtedy ekran z programatorem i łatwiej jest ustawić cykle czasowe.
– wydajność urządzenia – niewielkie, domowe ozonatory produkują zazwyczaj 500 mg ozonu na godzinę, jeśli potrzebujemy wydajniejszego sprzętu powinniśmy raczej wybierać spośród takich, które będą w stanie wyprodukować go 600 miligramów, albo więcej.
– dodatkowe funkcje – generator ozonu może mieć dodatkowe funkcje, na przykład wbudowany jonizator powietrza.
Oprócz tego powinniśmy dobierać sprzęt w zależności od tego, co chcemy dezynfekować, właśnie w tym celu służy nam informacja o wydajności urządzenia:
– małe powierzchnie – sprawdzą się do nich najtańsze ozonatory, najczęściej o wydajności od 0,5 do 1 grama ozonu na godzinę. Będą one idealne do dezynfekcji niewielkich pomieszczeń, jak lodówka, szafa, czy winda. Cena takich ozonatorów zwykle waha się między 200, a 400 złotych.
– pomieszczenia i samochody – jeśli docelowo chcemy móc ozonować wnętrze pojazdu lub niewielkie pomieszczenia, jak pojedyncze pokoje. Wydajność takich ozonatorów to zwykle 5 do 15 gram ozonu w ciągu godziny, a ich ceny oscylują w granicach od 500 do nawet 1000 złotych.
– duże powierzchnie– ozonując duże powierzchnie należy kupić znacznie wydajniejszy sprzęt.. Ceny sięgają kilku tysięcy złotych wzwyż, a ilość ozonu, którą urządzenie wytworzy w ciągu godziny sięga 40 gram.
Za i przeciw stosowania ozonu
Ozonowanie jest bardzo prostym i niezwykle skutecznym sposobem do dezynfekcji nie tylko drobnych przedmiotów, żywności, ale i do odkażania olbrzymich powierzchni, których sprzątanie zajęłoby dużo czasu i pochłonęło niemałe koszty. Warto jest rozważyć kupno własnego ozonatora bądź skorzystania z usług profesjonalnej firmy. Należy pamiętać, że stosowany w prawidłowy sposób nie niesie żadnych zagrożeń, jednak zbyt duże jego stężenia mogą nieść negatywne skutki dla zdrowia.