Kredyt hipoteczny to jest długoterminowy kredyt udzielany najczęściej na dużą kwotę, którego dodatkowym zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomość. Zobacz, kto może starać się o kredyt hipoteczny, co to jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego i co to jest ustanowienie hipoteki.
Kredyt hipoteczny to jest kredyt, którego dodatkowym zabezpieczeniem jest nieruchomość, na którą zostaje ustanowiona hipoteka. Bank udzielając kredytu na bardzo wysoką kwotę lub okres powyżej 10 lat (kredyty hipoteczne są udzielane nawet na 30-40 lat), nie jest w stanie oszacować, jaka będzie zdolność finansowa kredytobiorcy na przestrzeni lat. Ustanowienie hipoteki na nieruchomość stanowi dla banku zabezpieczenie na wypadek zaprzestania spłaty kredytu.
Co to jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to jest kredyt, którego zabezpieczeniem jest nieruchomość kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny charakteryzuje się bardzo długim okresem spłaty powyżej 10 lat. Większości kredytów hipotecznych udziela się na okres od 20 do 40 lat. Bank nie mogąc przewidzieć, jaka będzie sytuacja finansowa i zdolność spłaty kredytu przez cały okres kredytowania żąda dodatkowego zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem jest nieruchomość, na którą ustanawia się hipotekę. W praktyce zaprzestanie spłaty kredytu skutkuje przejęciem prawa własności do nieruchomości lub jej części przez bank.
Co to jest kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to kredyt, do uzyskania którego bank nie wymaga wniesienia żadnego wkładu własnego, czyli od 10% do 20% kwoty kredytu hipotecznego. Obecnie bardzo mało banków udziela kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Natomiast wiele banków uznaje różne (nie tylko gotówkę) formy wkładu własnego. Do najpopularniejszych form wkładu własnego należą:
– działka, na której zostanie zbudowany dom, na którego budowę wnioskodawca stara się uzyskać kredyt,
– środki wniesione na rzecz dewelopera czy wartość innej nieobciążonej kredytem nieruchomości, której do czasu spłaty kredytu nie można sprzedać.
W niektórych bankach wystarczy również ubezpieczenie wkładu własnego.
Marzysz o własnym domu lub mieszkaniu? Nie wiesz jak zabrać się za wnioskowanie o kredyt hipoteczny? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego biura doradztwa finansowego AF Finance. Dzięki fachowemu doradztwu z pewnością otrzymasz kredyt hipoteczny na wymarzony dom!
Co to jest hipoteka?
Hipoteka to jest ograniczenie praw do nieruchomości na rzecz kredytodawcy (banku). Jest to nieruchomość, do której bank ogranicza prawo do czasu spłaty kredytu. W przypadku długoterminowych kredytów i na dużą kwotę jest wymagana hipoteka jako zabezpieczenie spłaty kredytu.
Co to jest ustanowienie hipoteki?
Ustanowienie hipoteki to jest ograniczenie prawa do nieruchomości w całości lub części przez bank. Ustanowienie hipoteki jest formą zabezpieczenia spłaty kredytu dla banku. Ustanowioną hipotekę wpisuje się do księgi wieczystej i do momentu spłaty kredytu właściciel nieruchomości ma ograniczone do niej prawa. Nieruchomości, na którą została ustanowiona hipoteka, można normalnie użytkować (mieszkać, pracować, można również wynająć nieruchomość z hipoteką). Nie można jej jednak sprzedać bez obciążenia hipotecznego. Hipoteka może być ustanowiona na mieszkanie własnościowe, dom jednorodzinny, lokal spółdzielczy lub prawo do lokalu spółdzielczego.
W przypadku braku spłaty kredytu na zasadach i w terminie określonym przez bank wierzyciel hipoteczny (bank) może dochodzić prawa do zaspokojenia zadłużenia z nieruchomości. W tym wypadku dłużnik hipoteczny (kredytobiorca) traci prawa do nieruchomości w całości lub w części, na którą została ustanowiona hipoteka. Do ustanowienia hipoteki wymagane jest orzeczenie sądu oraz oświadczenie właściciela nieruchomości w formie aktu notarialnego. Ustanowienie hipoteki zaczyna obowiązywać w dniu wpisania do księgi wieczystej.
Warunki otrzymania kredytu hipotecznego
W zależności od banku, który udziela kredytu hipotecznego, warunki mogą się nieznacznie różnić. Zawsze jednak należy wykazać zdolność kredytową. Jest to główny warunek, który należy spełnić przy staraniach o kredyt. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca w okresie spłacania pożyczonej kwoty będzie mieć środki na utrzymanie i zaspokojenie podstawowych potrzeb oraz spłatę kredytu. Rozpatrując wniosek o kredyt hipoteczny, bank będzie rozpatrywał historię kredytową. Placówka finansowa sprawdza, czy kredytobiorca spłaca już jakiś kredyt, oraz – czy w przypadku wcześniejszego zadłużenia – kredyty spłaciło się w terminie i bez problemu. Instytucja finansowa – bank – sprawdza miesięczne dochody, które w głównej mierze decydują o wysokości przyznanego kredytu. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj zatrudnienia i staż, czyli jak długo uzyskujemy dochód z aktualnego źródła (umowa o pracę, działalność gospodarcza itp.).Bank analizuje również koszty utrzymania oraz ilość osób w gospodarstwie domowym.
Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyna szansa na zakup lub budowę własnego domu. Pomocny w staraniach o kredyt hipoteczny i negocjacjach z bankiem jest dobry doradca kredytowy, który zawsze działa na korzyść kredytobiorcy.