Czym są aminokwasy EAA dla organizmu człowieka? Przede wszystkim substancjami egzogennymi, czyli takimi, które nie są wytwarzane wewnątrz, ale muszą być dostarczane do organizmu z zewnątrz, w przyjmowanym pożywieniu.
Przy odpowiednio zoptymalizowanej diecie nie występują niedobory EAA, problem zaczyna się w wypadku podjęcia intensywnego treningu fizycznego albo podczas nieumiejętnego przechodzenia na diety wegańskie lub wegetariańskie.
Do czego służą człowiekowi aminokwasy EAA?
Wszystkie główne aminokwasy w liczbie 20. są najważniejszym składnikiem białek, ale dziewięć z nich jest aminokwasami egzogennymi, czyli niezbędnymi. Organizm człowieka sam ich nie wytwarza, ale za to z nich właśnie wytwarzane są pozostałe jedenaście. Oprócz tego aminokwasy EAA pełnią w organizmie ważne funkcje dedykowane:
fenyloalanina – uczestniczy w produkcji hormonów uspokajających i stresu;
histydyna – wspomaga rozwój i utrzymuje zdrowie tkanek;
izoleucyna – uczestniczy w naprawach mięśni oraz ma wpływ na krzepnięcie krwi;
leucyna – aminokwas rozgałęziony uczestniczący w budowie mięśni oraz będący składnikiem osocza krwi;
lizyna – produkuje enzymy oraz hormony, a także kolagen niezbędny dla zdrowia kości, łagodzi zmęczenie,
metionina – współuczestniczy w wytwarzaniu hormonów wzrostu i działa przeciw utleniająco;
treonina – uczestniczy w produkcji kości i chrząstek;
tryptofan – wspomaga produkcję serotoniny i wywołuje uczucie senności;
walina – przeciwdziała procesom katabolicznym, czyli rozpadowi mięśni oraz usuwa nadmiar białka z wątroby.
Są to tylko niektóre z zadań wykonywanych przez aminokwasy EAA, których niedobór może być dla organizmu człowieka wyjątkowo niekorzystny.
Szukając odpowiedniej suplementacji warto skorzystać z usług sprawdzonego, bezpiecznego producenta. Na stronie sklepu FabrykaSupli.pl znajdziesz suplementy diety wysokiej jakości w wielu wariantach i o różnym przeznaczeniu, skutecznych i bezpiecznych dla zdrowia. Zapoznaj się z ofertą sklepu i wspomóż swój organizm od środka.
Kto powinien, a kto nie powinien stosować suplementacji aminokwasami EAA?
Dorosły zdrowy człowiek nie potrzebuje suplementacji aminokwasami, ponieważ są one zawarte w każdym białku zwierzęcym pobieranym przez organizm jako pożywienie. Sytuacja zaczyna się komplikować w wypadku chorób, gdyż wówczas może być niezbędna suplementacja aminokwasami i nie tylko niezbędnymi, ale również produkowanymi przez sam organizm, jak argininą w wypadku raka.
Ludzie nie jedzący mięsa i nabiału, a więc weganie, a czasami wegetarianie różnych rozgałęzień mogą natomiast cierpieć na niedobory aminokwasów EAA, ale tylko wówczas, gdy przechodzą na taką dietę bezrefleksyjnie. odpowiedni dobór produktów roślinnych dostarczy bowiem niezbędne ilości aminokwasów, o ile nie są to diety rygorystyczne, np. frutariańska (jedzenie samych owoców).
Przy podejmowaniu dużego wysiłku fizycznego, a przede wszystkim treningów siłowych, suplementacja aminokwasami EAA jest już niezbędna, chociaż najczęściej stosowaną z nich jest suplementacja aminokwasami BCAA, czyli egzogennymi rozgałęzionymi.
Aminokwasy EAA wspomagają rozbudowę tkanki mięśniowej, usuwają uczucie zmęczenia, a także przeciwdziałają katabolizmowi mięśni. Jest to moment, gdy w organizmie zaczyna brakować aminokwasów i zaczynają one być pobierane z miejsc o największej dostępności, a więc z mięśni. Potocznie nazywane jest to zjadaniem mięśni.
Aminokwasy EAA, a szczególnie BCAA przeciwdziałają również zmęczeniu, apatii i zniechęceniu, a co dla ćwiczących może stanowić istotny problem w chwilach zwątpienia w osiągane wyniki. Ta funkcja aminokwasów jest również wykorzystywana w przypadku wspomagania leczenia zaburzeń snu, a także w stanach lękowych, w tym w zapobieganiu objawom depresji.
Niektóre badania wykazują, że suplementacja aminokwasami EAA może wydatnie wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie, pomagać w odchudzaniu.
Skutki uboczne stosowania aminokwasów EAA
Chociaż nie istnieją żadne badania, które wykazywałyby jakiekolwiek skutki uboczne przy przyjmowaniu nawet dużych dawek aminokwasów EAA przez dorosłego człowieka, to ich spożywanie bez potrzeby jest zbędne.
Jeden z aminokwasów, fenyloalanina może być natomiast szkodliwy w wieku dojrzewania, gdyż jego nadmiar we krwi może powodować zaburzenia i uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym. W związku z tym należy uznać, że nie zaleca się przyjmowania fenyloalaniny przez kobiety w ciąży ani dzieci, czy nastolatki.