Rządowe Centrum Legislacji pracuje nad projektem rozporządzenia ministra obrony narodowej, który dotyczy przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. W tym procesie wezwanych zostanie aż 230 tysięcy osób. Kto będzie musiał się stawić?
Zgodnie z projektem przygotowanym przez ministra obrony narodowej, kwalifikacje wojskowe rozpoczną się 3 lutego 2025 roku i potrwają do 30 kwietnia. Warto zaznaczyć, że wezwanie na kwalifikację wojskową nie oznacza automatycznie powołania do wojska. Głównym celem tej procedury jest określenie zdolności danej osoby do czynnej służby wojskowej.
Kto otrzyma list z wojska 2025?
Kwalifikacje wojskowe będą przeprowadzane przez Wojskowe Centra Rekrutacji, które zastąpiły dawne Wojskowe Komisje Uzupełnień. Wezwanie otrzymają:
– mężczyźni urodzeni w 2006 roku,
– mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
– osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, jeśli ten okres upływa przed końcem kwalifikacji wojskowej, a także osoby uznane za czasowo niezdolne, których okres niezdolności kończy się po zakończeniu kwalifikacji i które złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności,
– kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej i dotąd nieuczestniczące w kwalifikacji, a także kobiety, które obecnie uczą się na kierunkach lub w zawodach mundurowych i ukończą edukację w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025,
osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się dobrowolnie do kwalifikacji wojskowej, a także osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej aż do końca roku, w którym skończą 60 lat, o ile nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności.
Szacuje się, że w 2025 roku, podobnie jak w roku 2024, przed komisjami stanie około 230 tysięcy osób.
Kto w Polsce musi stawić się na komisję wojskową?
W Polsce co roku do stawienia się na komisji wojskowej są zobligowani:
– mężczyźni, którzy kończą 19 lat w danym roku. Kwalifikacja wojskowa dotyczy głównie młodych mężczyzn, którzy po raz pierwszy poddawani są ocenie zdolności do służby wojskowej.
– osoby, które nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej, w tym mężczyźni starsi niż 19 lat, którzy nie przeszli wcześniej kwalifikacji.
– osoby, które w poprzednich latach zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej z powodu stanu zdrowia, a ich okres niezdolności dobiegł końca.
– kobiety posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (np. w medycynie, farmacji, weterynarii) lub te, które uczą się na kierunkach mundurowych.
Celem komisji jest ocena zdolności do pełnienia służby wojskowej i przyznanie odpowiedniej kategorii zdrowia. Warto pamiętać, że wezwanie na komisję nie oznacza automatycznie powołania do wojska.